Türkiye Sağırlar Konfederasyonu Başkanlığı ve Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arasında AFAD Teknik İşaret Dili protokolü imzalandı. Projeyle ekiplerin afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylerle iletişim kurabilmesi amaçlanıyor.

Türkiye Sağırlar Konfederasyonu Başkanı Orkun Utsukarcı ve Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız TosunAFAD Teknik İşaret Dili protokolü imzaladı.

81 ile yaygınlaşması amaçlanan AFAD Teknik İşaret Dili projesiyle ekiplerin afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylerle iletişim kurabilmesi ve görevli iş makinesi operatörlerinin birbirleriyle sözsüz iletişim ile güvenlik ve sesli iletişimin riskli olabileceği alanlarda hızlı ve doğru müdahaleyi gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, “Özel gereksinimli bireyleri, her geçen gün büyüyen AFAD Gönüllü ailemize dahil ederek birlikte afetlerde vatandaşlarımızın daima yardımlarına koşarak yanlarında olacağız ve nlarla sözsüz iletişim kurarak engelleri ortadan kaldıracağız. KOMEK ile birlikte başlattığımız ATID projemizde bizlere destek olan AFAD Başkanlığımıza ve Konya Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak : Haber Dairesi